Gündem:
Esed tarihi kaleyi parçaladı
Suriye'nin Dera iline bağlı merkez içesindeki Busra kasabasında yer alan tarihi Busra Kalesi'nin bazı bölümleri rejimin bombardımanı sonucunda yıkıldı.
Busra Tarihi Eserler Daire Başkanı Seyfuddin el-İsa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejimin gerçekleştirdiği hava saldırıları neticesinde Busra Kalesi'nin bazı bölümlerinin yıkıldığını belirterek, kalenin Temsilciler Avlusu, daha önce restore edilen Roma dönemine ait sütunlar, 2'nci ve 4'üncü kuleler ve Halk Gelenekleri Müzesi'nde hasarın meydana geldiğini ifade etti.

İsa, Tarihi Eserler Daire Başkanlığının daha önce Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) iki yazı gönderdiğini hatırlatarak, birincisinde bölgedeki tarihi eserlerin korunması için işbirliği talep edildiğini, ikincisinde ise UNESCO'nun Busra'daki tarihi eserlerde meydana gelen hasarı tespit etmek için davet edildiğini kaydetti.

Rejimin attığı ve çoğu amfi tiyatronun civarını hedef alan varil bombaları nedeniyle tiyatronun birinci katının tabanında delikler oluştuğu gözlendi.
Suriye'de rejim, kontrolünü kaybettiği bölgelere düzenlediği hava saldırılarında cami, kale gibi tarihi eserleri de hedef alıyor. Söz konusu eserlerin arasında Humus ili kırsalındaki Tedmur antik kenti, Halep'teki Emevi Camii ile eski şehir ve Deyru'z-Zor'daki Er-Rahbe Kalesi'nin yer aldığı ifade ediliyor. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner130

banner141

Kızılcahamam Sanat ve Su Festivali başlıyor
Kızılcahamam Belediyesi Sosyal ve Kültürel Faaliyetleri kapsamında 07-08 Eylül 2018 Tarihlerinde Kültür,...

Haberi Oku