Gündem:
Zika için 'küresel acil durum' ilan edildi
DSÖ yetkilileri, aedes türü sivrisineklerin sokması sonucu insana bulaşabilen virüsle ilgili değerlendirme yapmak için İsviçre'nin Cenevre kentinde dün olağanüstü toplandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan DSÖ Genel Müdürü Margaret Chan, kanıtlar gözden geçirildikten sonra komitenin nörolojik komplikasyonların ve mikrosefalinin bir araya gelmesinin sıra dışı bir vaka ve dünyanın diğer bölgeleri için halk sağlığına tehdit oluşturduğunu belirtti.

‘SEYAHATLERİNİZİ ERTELEYİN’

Hamile kadınların virüsten korunmak için alabileceği birçok önlem olduğunu vurgulayan Chan, bunlardan birinin seyahatlerini ertelemeleri olduğunu ifade etti.
Chan, hamile kadınların seyahate çıkmaları gerektiğinde ise bir doktora danışabileceklerini ve kişisel önlem olarak da uzun kollu kıyafetler ve pantolonlar giyebileceklerini belirterek, sivrisinek savar kullanılabileceklerini söyledi.

6 İLA 9 AY SÜREBİLİR

Sağlık yetkilileri, Brezilya'da doğan bebeklerdeki mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla Zika virüsü arasındaki bir bağlantı olup olmadığını ispat etmenin 6-9 ay alabileceğini kaydetti.

POLİS BASKIN YAPABİLECEK

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, sağlık yetkililerinin Zika virüsünü yok etmek için ülkedeki tüm binalara girişine izin veren önlem metnini imzaladı. Yeni alınan önlem çerçevesinde, sağlık yetkililerinin Zika virüsünü yayan sivrisineklerin üreme alanlarını temizlemek için, sahipleri olmasa da tüm evlere, kamu ve özel binalara girişine izin verildiği belirtildi. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner130

banner141

Kızılcahamam Sanat ve Su Festivali başlıyor
Kızılcahamam Belediyesi Sosyal ve Kültürel Faaliyetleri kapsamında 07-08 Eylül 2018 Tarihlerinde Kültür,...

Haberi Oku